زنان ، توسعه ، حقوق و فراتر از آن

واک یور تاک | walk-your-talk

امروز این عبارت رو دیدم و خیلی به دلم نشست و میتونه شروع یه پروژه ی هیجان انگیز باشه . سرچ کردم و دیدم معنی ش توی امریکا و کشور های انگلیسی زبان به معنی اینه که به حرفت عمل کن . و خب بحث عمل و حرف دو تا چیز مهم توی مذاکره هستند . و عمل ما خیلی معنای گسترده ای میتونه داشته باشه .

 

این که چطور از این ایده برای پستم استفاده کنم دلم میخواد شروع کنم به روایت داستان از مذاکره و حرف زدن و زنان و نمیخوام بحث جنبه ی رسمی و خشک به خودش بگیره و راه حل محور باشه و یا بدتر از اون صرفا توصیه محور که شاید به کار کسی نیاد .

 

واک یور تاک !

فصل یک / ذهنیت ها

 

اسم مذاکره بیشتر تداعی یک مرد چاق و سبیلو نشسته روی یک صندلی دور میز چوبی ست ، که به خاطر چاقی ، فضا واسه ش تنگه و حس راحتی نداره . اخم کرده و از پشت عینک به اطراف ش نگاه میکنه . منتظره تا با حداکثر سود به نتیجه برسه . این میز مذاکره افراد دیگه ای هم داره . شخصی لاغر و نحیف با یک کیف اداری و موهای چربی که رو به سمت چپ شانه خورده و اضطراب از پای راستش موقع تکون تکون دادن بی صدا فریاد میزنه ! یا شخص کت شلواری و اتو کشیده و کراوات زده که آدم را یاد فیلم ” کت شلواری ها ” * می ندازه .

 

ذهنیت ها برای مذاکره خیلی متنوع اند و البته از یک سری کلیشه های ثابت پیروی می کنند . دوست دارم وقتی از این موضوع صحبت می کنم و می نویسم یک لغت جایگزین انتخاب کنم ! شاید این فضا در ذهنم تلطیف شود . وقتی لغت مناسب را انتخاب کردم حتما به شما هم اعلام  می کنم .

 

زندگی ما مجوعه ای از تعاملات و گفت و گو هاست به هر شکل و شمایل و عنوانی . پس اهمیت ش بر کسی پوشیده نیست . اما این که چرا نادیده گرفته میشه بحثی ست که هر چقدر به اون پرداخته بشه کمه !

 

شاید اصلاح و پاک کردن شیشه ی عینکی که از اون دریچه به بحث تعامل و مذاکره نگاه می کنیم شروعی باشه که بفهمیم و بدانیم که چه طور می تونیم به عنوان یک زن / مرد  وارد یک گفت و گو شویم و چه چیزی به عنوان یک دستاورد داشته باشیم . وقتی می گویم دستاورد نه الزما دستاورد مادی ، گاهی حس خوب بخصوص در تعاملات عاطفی ، بسیار ارزشمند تر خواهد بود .

بحث را با این سوال تمام می کنم : دغدغه ی الان شما توی تعامل و گفت و گو چیه؟ اون نقطه ی کور که باعث شده عقب تر از چیزی باشید که دلتون میخواد

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *