زنان ، توسعه ، حقوق و فراتر از آن

کوچینگ حقوقی چیست ؟

• خیلی وقت ها در برخورد با مراجعه کنندگان و ارزیابی مشکلات آن ها و یا اخذ پرونده آن ها و رفت و آمد های مکرر آن ها در دفتر ، به این نتیجه می رسم یک جایی شخص ( بخصوص در پرونده های مربوط به خانواده ) بیشتر از وکیل و ابتدا به ساکن در کنار کسی که راهنمایی قانونی اش را انجام می دهد نیاز به یک کوچ ( مربی ) دارد تا چراغ قوه ای انداخته و شخص در مسیر درست و بهتر بگویم دلخواه قرار گیرد .

• کوچ ( مربی ) خواستار ایجاد یک ارتباط موثر با فردی است که میخواهد با او کار کند ( مراجع ) . یعنی یک زیر بنا برای این رابطه ایجاد کند که بسیار مستحکم باشد . این زیر بنا شامل رازداری ، احساس امنیت و اعتماد و اطمینان شخص مراجعه کننده است و این عوامل  سبب می شوند تا فرد بتواند به راحتی با کوچ ( مربی ) خود ارتباط برقرار کند و تمام مشکلات و دغدغه های خودش را بدون هیچ واهمه ای و حتی ذره ای خجالت یا پنهان کاری بیان کند و به خودش اجازه دهد حرف هایی را بزند که با بقیه نمی تواند مطرح کند . در بسیاری از مراجعه کننده ها دیده ام که خیلی سخت حرف خودشان را به زبان آورده و پنهان کاری ( نه اغلب به عمد ) بلکه خیلی وقت ها ناخودآگاه صورت می گیرد و باید فضایی را ایجاد کرد که شخص بتواند اعتماد کرده و آن چه در ذهن ناخودآگاه و درون خودش هست را بیان کند . بدون در نظر گرفتن ملاحظات حتی عقلی و منطقی ! چرا که گاهی ما بر اساس چارچوب های فکری و تربیتی از گفتن خیلی مسائل پرهیز می کنیم .

• کوچ ( مربی ) شما را قضاوت نمی کند و واقعیت موجود را شبیه آیینه جلوی شما می گذارد و اگر شما آن را قبول نداشته باشید ، آیینه ای دیگر مقابلتان می گذارد ( و بازخوردی دیگر به شما می دهد ) .

یک کوچ حرفه ای یعنی کوچی که راز داری و عدم قضاوت دارد .

• مراجعی که میخواهد وارد دنیای کوچینگ حقوقی شود به دنبال ایجاد یک تغییر است . چیزی را میخواهد که الان ندارد . کوچ ( مربی ) باید بداند که مراجع اش الان در کدام نقطه است و به کجا میخواهد برود . اینجاست که کوچ با ابزار هایی که دارد و محیط امن و ارتباطی که ایجاد کرده ، مراجع را ترغیب به اقدام می کند در واقع کوچ حرکت ایجاد می کند و گام هایی به آن سمتی که مراجع تمایل به رفتن دارد ایجاد کرده و مسیرش را هموار می کند .

• چنان چه این اقدام با تشویق ، ترغیب و قدردانی همراه شود و تمام این مهارت ها کمک کند که این مراجع قوت درون ، استعداد و توانمندی هایش را بیشتر بشناسد ، اقدام و برنامه ریزی برای رسیدن به خواسته ی مراجع با تعهد کامل می شود . کوچ ( مربی ) در طول فرآیند همراه مراجع است و هر جا که مراجع نیازمند بود می تواند از او کمک بگیرد . این فرآیند مانند این نیست که مثلا مدرس چیزی را آموزش دهد ، یا وکیل به جای مراجع تمام مراحل پرونده را پیش ببرد و به جای او صحبت و تصمیم بگیرد و آن هم فقط در چارچوب قانون یا روانشناس نیست که شما را به گذشته ببرد و بخواهد مشکلات گذشته را حل کند . کوچ ( مربی ) در جایی شما را می بیند که توانمند هستید ، یعنی همین الان شما و جایی که قصد دارید بیشتر در آن توانمند شوید . کوچ ( مربی ) مثل مشاور باید و نباید را به شما نمی گوید . بلکه دنیای درونی شما را با چراغ قوه یا آن آیینه نمایان می کند تا شما ببینید و بخواهید برای هدف تان اقدام کنید.

کوچینگ حقوقی برای اشخاصی که در یک مساله مربوط به امور خانوادگی و یا یک کسب و کار و مسائل مربوط به قرارداد و …  گرفتار شده اند و نیاز به یک همراه دارند تا آن ها را هم در چارچوب قانون و هم بیرون از آن هدایت کند بسیار موثر است . چرا که به شخصه معتقد هستم بازی کیس های حقوق خانواده نه در دادگاه ها بلکه خارج از آن و با تصمیماتی که خود شخص می گیرد و راهی که خودش می رود جریان پیدا می کند و در مسائل کسب و کار بیش از حضور در دادگاه ، قبل از آن و با تدابیر مناسب قدم در مسیر درست قرار دهد و اگر بنا بر حرکت در یک مسیر درست باشند یک کوچ ( مربی ) یک انتخاب مناسب در این امر خواهد بود .

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *