زنان ، توسعه ، حقوق و فراتر از آن

تمایلات پنهان در گفت و گو ها | مذاکرات

دیوید فاستر والاس در یکی از جستارهایش می گوید :

واقعیت های بدیهی و در دسترس و مهم معمولا همان هایی هستند که دیدن و حرف زدن درباره شان از بقیه سخت تر است .

یکی شان همین تمایلات پنهان و حرف هایی که گفته نمی شوند . نه اشتباه نکنید ! نه این که حرف هایی باشد که به هردلیل از گفتنش امتناع کرده و به زبان نمی آوریم . نه  !

آن هایی را می گویم که اتفاقا محور اصلی گفت و گوی مان هستند و می توانند باشند ولی آن ها در کوره راه ها و در پشت درهای بسته پنهان کرده و محو می کنیم .

و این محو شدن ها برای یک طرف و یا هر دو طرف قطعا و بدون شک ناشی از یک امر تعمدی است . آن جایی که ساعت ها گفت و گو درباره چند و چون کار اتفاق می افتد و آن چه که باید شنیده نمی شود .

همه ی ما نوعی از تمایل پنهان برای یک سری تمایلات پنهان و رازآلود دیگر داریم ! همیشه یک در ِ مخفی به درون همه ی ما راه دارد که آن را به روی هر کسی باز نکرده و حتی در اغلب موارد آن را به عمد بر روی اساسی ترین گفت و گو ها می بندیم تا مبادا شخص مقابل بویی ببرد .

از همین رو گفته می شود که در گفت و گو هایتان بیش از آن چه ظاهر کلام و واژگانی را که در دهان ِ طرف مقابل بیرون می آید را مد نظر قرار دهید . بروید سراغ آن تمایل پنهان .

شاید با خود بگویید : من که نه علم غیب دارم و نه شامورتی بازی بلدم و نه حتی هیپنوتیزم ! تکلیف چیست ؟

و شاید ساده ترین و سر راست ترین مسیر برای کشف آن سِر پنهان درون در یک جمله خلاصه شود و این که : خودتان آن حرف های نگفته را بزنید !

قرار نیست اعتراف بگیرید و یا اعتراف کنید . گفت و گوهای ما در یک تعامل از سطح آسان تا دشوار ، فقط و فقط یک معاشرت است . و معاشرت خودش یک هنر فاخراست !

ما در این هنرنمایی ها پی نتایج خوب هستیم پی رسیدن به آنچه مقصود است . و اما نه دادگاهی ست و محاکمه ای در جریان و نه حکمی … ( اما ترس از قضاوت شدن تا دلت بخواهد فَت و فراوان ) .

پس وقتی ما از آن چه به واقع برای خودمان مهم است صحبت می کنیم ، نرم نرمک این اعتماد را برای طرف مقابل به وجود می آوریم که اندکی لای آن درِ پنهان را بر روی ما گشوده تا تیغه ی نوری از درز آن بر روی گفت و گوی مان بتابد و آن تمایلات پنهان شفاف تر و نمایان تر گردند . و به آن ها پی ببریم .

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *