زنان ، توسعه ، حقوق و فراتر از آن

اهمیت تقویت یک رابطه | کشف منافع پنهان طرف مقابل

بگذارید با این پرسش شروع کنم ، بهترین راه برای کشف منافع پنهان طرف مقابل شما در مذاکره چیست ؟ پاسخ به این سوال و تفکر در مورد آن باعث ایجاد روابط در حین مذاکره می شود .

هر یک از ما وقتی در تعامل و گفت و گو با یک شخص دیگر می نشینیم ، حالا فرقی هم ندارد سطح گفت و گو و نوع آن چگونه باشد ( خواه شخصی ، خواه تجاری ، خواه سیاسی و … ) یک سری تمایلات پنهانی داریم که عمده هدف رسیدن به همان هاست !

شاید تعجب کنید که تمامی رفتار ما ریشه در احساسات ما دارد و همین احساسات ، تمایلات نا پیدای ما را مدیریت و انعکاس آن در یک مذاکره به راحتی قابل رویت نیست .

باری گوش دادن فعالانه به طرف مقابل حتی زمانی که تصمیم دارید اولین پیشنهاد را ارائه نمایید و گزینه های جایگزین را هم در نظر گرفته و در چنته دارید از آن رفتار هایی ست که برای تان از هر چیز واجب تر است .

این را فراموش نکنید که باید با پرسیدن و گوش  دادن ( فعالانه ) به ارزیابی علایق طرف مقابل تان بپردازید و آن علایق را متوجه شده و برایتان به منصه ی ظهور رسد .

یک نکته ی خیلی خیلی مهم در هر مذاکره ای این است که اگر سبک گوش دادن ما در طی یک گفت و گو به اندازه ی کافی برآمده از همدلی نباشد ، پاسخ های صادقانه ای را دریافت نخواهیم کرد . و به تبع در کشف منافع پنهان شخص مقابل دچار مشکل می شویم .

روابط ما در مذاکره ، روابطی هستند که عصاره ی آن ها درک و توجه متقابل است . که می تواند شخصی ، تجاری ، سیاسی و … باشد کسی برنده ی این بازی ست که برای تقویت ارتباط محکم تر تلاش کند .

چگونه می توانیم در مذاکره اعتماد ایجاد کنیم ؟

تحقیقات نشان می دهد ، افراد تمایل دارند با اقدامات مشابه پاسخگوی اقدامات دیگران باشند . خیلی وقت ها این مورد برای شما اتفاق افتاده است . زمانی بوده است که شخصی با احترام رفتار کرده و نهایت همکاری را با ما داشته است در این صورت تمایل ما برای رفتار مشابه با او چندین برابر می شود و در عین حال رفتاری از شخصی سر زده که سرشار از توهین و بی حرمتی ست و در این شرایط حتی اگر نخواهیم به مانند او برخورد کنیم ، رفتار احترام آمیزی نیز از خود نشان نداده و کمتر تمایل به برخورد محترمانه با وی خواهیم داشت .

باری اگر دیگران با ما همکاری کرده و با احترام با ما رفتار کنند در اغلب موارد ما نیز تمایل داریم پاسخ مشابه به آنان داشته باشیم .

چند دقیقه گپ و گفت ( خارج از بحث اصلی ) ، دعوت به یک چایی و یا ناهار و ایجاد یک ارتباط نزدیک تر ، قبل از مذاکره نهایی و اصلی به دلیل ماهیت متقابل اعتماد ، باعث افزایش ارزش رابطه و حس اعتماد پیش از شروع مذاکره می شود .

گاهی این سوال در ذهن پیش می آید که در فرهنگ ما ایرانیان یک سری مرز و محدودیت هایی وجود دارد و یک سری منافع پنهان غیر اخلاقی که متاسفانه انکار ناپذیر هستند . منتها فضای دنیای امروز و قطعا پیشرفت هایی که در مراودات بین فردی حاصل شده است این مهم را نزدیک تر و در دسترس تر می نماید .

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *