زنان ، توسعه ، حقوق و فراتر از آن

اهداف عالی مستدام !

 

 • چگونه از مسیر دنبال کردن اهداف اصلی مان دور نیفتیم ؟

 

شاهین کلانتری گرامی از ماخواست تا به این سوال پاسخی دهیم و این نوشته پاسخی شد از آنچه این سالها تجربه کردم 

 

شاید بتوان گفت بهترین پاسخ به این سوال ، همان مسیری ست که خودمان در آن حرکت می کنیم و احتمالا به دستاورد هایی هم منجر شده است . حتی اگر آن مسیر آنچنان که باید و شاید هموار نبوده و نیم بند در آن جریان داریم .

 

و نکته ی اصلی قضیه همین جریان داشتن است !

 

قطعا وقتی یک جست و جوی ساده در فضای نت و همین طور بین کتاب های خودیاری داشته باشیم ، یکی از مهم ترین مسائل همین موضوع پیگیری اهداف است .

نمیخواهم به تکنیک های مورد مطالعه ام درون کتاب ها اشاره کنم و آن ها را فهرست کنم چرا که فکر می کنم تمرکز بر یک راهبرد اگر که موثر واقع شده باشد ، بسیار موثر تر است از فهرستی از تکنیک های ریز و درشت که آخر سر به هیچ کدام هم پای بند نخواهیم بود .

 

باری به قولی : داشتن یک برنامه هر چند ساده و نا کامل که اجرا شود بسیار بهتر از برنامه ی کامل و جامعی ست که از وهم هیبت و شکوهش دست و دلمان به انجامش نرود .

 

برویم سراغ سوال و تکنیک جادوئی من برای ماندن در مسیر اهداف …

 

اگر راستش را بخواهید ، این سوال سال ها دغدغه ی ذهنی ام بود . این که اصلا مسیرم چگونه باشد . آیا در مسیر درست هستم حالا اگر هستم تداوم ش چگونه میسراست و هزاران سوال دیگر …

 

و امروز و در این تاریخ و در این جایگاهی که هستم ، می توانم بگویم که داشتن یک ذهنیت عینی شده از آن چه میخواهیم مناسب ترین روشی بوده است که برای من جواب داده است . حالا چطور به این ذهنیت عینی شده از خواسته ها برسیم ؟؟

 

شاید در ابتدا کمی گنگ باشد ، اما خیلی ساده است فقط باید پیش شرط هایش را رعایت ، آن را ترسیم و همواره در هر گام و هر لحظه از زندگی که نفسمان می آید و می رود در راستای همین رسالت ترسیمی حرکت کنیم . و این سفر قهرمانی را به پیش ببریم .

 

 

اما پیش شرط های این سفر قهرمانی:

 • خواسته ها شفاف و ساده باشند و همین ملموس باشند .
 • شکست جزو جدا نشدنی سفر ماست . رفیق روز های خوب !
 • ما قبل از هدف یک سیستم داریم ( چرا که سیستم ها فرآیند بلند مدت زندگی ما را ایجاد و ترسیم می کنند ) به طور مثال من هدفم در ابتدا باید سلامت و تناسب اندام باشد ( در بلند مدت ) و حالا شاید در کوتاه مدت چند ماهی صرف رژیم خاصی گردد . به عبارت ساده تر اهداف بلند مدت من باید سیستم من را ترسیم و گویای لایف استایل اصلی من در زندگی شخصی و همین طور کاری باشد .
 • نظم و انضباط سفت و سخت با یک ردیاب ( به این شکل که من در مسیر سفر همواره باید تداوم خودم را حفظ کنم ) در نظر بگیرید که به سفر دارید میرید ، یک سفر تفریحی یا کاری به شمال کشور ! ( یا هر شهری که دوست دارید J ) حالا آیا در طول مسیر سفر یک هفته برنامه تان را کنسل می کنید و بیخیال می شوید ؟؟!! یا کلا بیخیال می شوید و بر می گردید به زندگی عادی یا نه خیلی مشتاقانه و یا از روی وظیفه ی شغلی تا انتها رفته و به مقصود می رسید ؟؟!!

 

گاهی پیش میاد که توی انتخاب هدف ، مسیر ، ابزار ، راه و چاه ، منابع و هزار و یک مورد دیگر دچار تردید و شک هستیم و بار ها از خودمان می پرسیم آیا مسیری که انتخاب کردم صحیح است یا نه !؟ و جواب همه این ها یک چیز است انجام ش بده آن موقع می فهمی که صحیح است یا خیر !

 

خیلی وقت ها ما دچار یک سوء تفاهم بزرگ در اهداف مان می شویم و آن ، این است که فکر می کنیم مسیر سفر مان باید یک مسیر پر از خوبی ، اتفاقات شگفت انگیز ، پر از انرژی و برای بعضی هایمان رنگی رنگی ! ، پر از حال خوب و خبر خوب که اصلا هیچ خبری از شکست و ناامیدی و افسردگی و دلزدگی در آن نیست ، باشد … که باید گفت زهی خیال باطل ! و اگر روزی چنین چیزی را تجربه کردیم یعنی این که در مسیر رشد نیستیم یا با آن خیلی فاصله داریم . چرا که رشد با درد همراه است و پذیرش این درد و شکست از اصول اولیه ی هر مسیر و سفری ست.

 

از این رو می توان گفت برای دوام آوردن در هر مسیری که قرار است منتهی شود به اهداف مان ، آن ها را بنویسیم ، قدم ها را پیش بینی کنیم و آن ها را ردیابی کنیم ! به همین سادگی به همین خوشمزگی . و بدانیم مسیر است و هزار و یک اتفاق خوب و بد .

 

یک پیشنهاد ویژه برای ردیابی مسیر استفاده از روش بولت ژورنال است با این هشدار که گرفتار زرق و برق و آن صفحات خوش آب و رنگ توی اینترنت و اینستاگرام نشویم و بدانیم فقط داریم یک مسیر را برای رسیدن به یک خواسته به شکل منظم ردیابی می کنیم و یا عادت خوبی را نهادینه و یا جایگزین یک عادت بد می کنیم .

 

 • این بود از تجربه من از سفر قهرمانی و تداوم در مسیر اهدافم …

امیدوارم همیشه فرد مهم زندگی تان باشید ، صدای شما مهم است !

 

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

2 پاسخ

 1. سلام، از امروز مثال در سفر بودن رو در ذهنم مرور میکنم و به راه نوشتن ادامه میدم، پارسال از روش بولت ژورنال به مدت ۶ ماه استفاده کردم حس خوبی داشت زندگیم عوض شد ، از خانم زهرا نجاری یاد گرفتم سایت نردیشمی

  1. بله منم روش بولت ژورنال رو به سبکی که برای خودم مفید باشه استفاده میکنم . مثل همین ردیاب … برای وبلاگ نویسی رد یاب ماهانه دارم
   همین طور برای سایر عادت هایی که میخوام مرتب انجام بشه .
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *