زنان ، توسعه ، حقوق و فراتر از آن

آیا ما ذاتا احساساتی هستیم !؟ ( هوش هیجانی )

 

 

دنیل گلمن می گوید :

احساسات ، تمام آنچه که ما انجام می دهیم را هدایت می کند !

شاید در نگاه اول و یا برای اشخاصی که همواره سعی کرده اند منطقی فکر کنند ، تصمیم بگیرند و اقدام کنند ؛ این جمله گلمن خیلی مورد پذیرش نباشد و باور پذیری کمتری نسبت به آن داشته باشند . باری حتی اگر منطقی ترین موجود روی زمین نیز باشیم ، نمی توانیم احساسات مان را پنهان و یا آن ها را نادیده بگیریم . چرا که در هر صورت این احساسات راهی برای ورود به تصمیم ، واکنش و تاثیر بر زندگی مان پیدا خواهند کرد .

ما انسانها ذاتاً موجودات عاطفی هستیم ، به همین دلیل ناتوانی در مدیریت احساسات مان یا تأثیرگذاری بر احساسات اطرافیان ، می تواند تعامل و تلاش ما را در هر نوبت تضعیف کند.  و در تعاملات مان دچار مشکل شویم .

به طور مثال :

  • وقتی که به دلیل عصبانیت حرفی را می زنیم که بعدا از گفتن اش پشیمان می شویم
  • وقتی که در عصبانیت و یا ترس اقدامی را انجام می دهیم که در بلند مدت به ضرر ما تمام می شود

 

دقت داشته باشید که سنگ بنای یک رابطه ، تسلط بر هیجانات خود و طرف مقابل است . چیزی که این روز ها تحت عنوان هوش هیجانی ( عاطفی ) از آن نام می بریم و اگر دقت کنید تا به امروز چقدر همین عدم تسلط توانسته بر روابط ما ضربه وارد آورد و آنان را تضعیف و یا نابود کند و از آن طرف تسلط بر آن توانسته است شبکه های ارتباطی مفیدی ایجاد کرده که بسیار برای ما پر سود بوده است .

 

پس دیدید که بر خلاف تصورات احساسات، ما را احاطه کرده اند و عدم توجه به آن ها در خود و هم در دیگران می تواند مسیر زندگی شخصی و حرفه ای ما را به شکل فاجعه باری دگرگون کند .

 

پس وقت آن رسیده است که حتی اگر منطقی ترین موجود روی این کره خاکی هستیم ، هوش هیجانی مان را بررسی کرده و بهبود ببخشیم . و خبر خوش این که هوش هیجانی از معدود چیز هایی ست که با بالا رفتن سن می تواند بیشتر شود و بهبود پیدا کند .

احساسات قدرتمند هستند و نادیده گرفتن آن ها در روزگار فعلی که هر چه بیشتر به سمت تعامل و بر پایه ی روابط بنا نهاده شده است کار احمقانه ای ست !

پس نگذاریم احساسات کنترل اوضاع شخصی و حرفه ای مان را به دست بگیرد و بر عکس با بالا بردن دانش و مهارت خود از هوش عاطفی به ارتقای آن کمک کرده و کنترل و تسلط احساسات خود و دیگران را به دست بگیریم .

پی نوشت : هوش هیجانی زنان ، قدرت آنان را در مذاکرات شان چه در زمینه ی حرفه ای و چه در زمینه ی شخصی چندین برابرمی کند .

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *