چگونه ذهنیت خود را قبل از مذاکره توسعه دهیم ؟

دیروز مقاله ای در سایت قوی سیاه می خواندم و به رسم همیشه که مطالب جذاب در این حوزه را اینجا به اشتراک می گذارم ، خلاصه ای از آن را می نویسم تا بیشتر بر اهمیت توسعه ی ذهنیت مان در مذاکره توجه کنیم .

درک اهمیت ذهنیت یک چیز است ، دانستن این که چگونه می توانید ذهنیت خود را قبل از مذاکره توسعه دهید ، مساله ی دیگری است . با توجه به این موردِ مهم ، براندون ووس در مقاله ی خود ۴ مرحله ر ا بررسی کرده که به شما کمک می کند قبل از نشستن بر سر میز مذاکره ، چارچوب ذهنی مناسبی را داشته باشید .

مرحله یک : تصمیم بگیرید

شما در هر موقعیتی که باشید ، چه شروع نوشتن یک کتاب جدید ، ترک سیگار ، یادگیری یک زبان جدید و … اولین قدم در این فرآیند تصمیم واقعی برای انجام این کار است . اگر تصمیم اصلی شما صرفا برای جلب توجه رضایت شخص دیگری گرفته شده باشد ، به دست آوردن نتایجی که به دنبال آن هستید بسیار دشوارتر است . و این در خوشبینانه ترین حالت است، اگر نگوییم غیر ممکن و محال است !

اول از همه چیز این سوال پاسخ دهید ، آیا تصمیم دارید رویکرد خود را تغییر دهید ؟ یا این که به دلیل این که دیده اید سایر افراد در آن کار و معامله خوب عمل کردند آن مهارت و کار را امتحان کنید ؟؟

اگر چه ممکن است این دو مفهوم شبیه به هم باشند ؛ اما از یک ذهنیت ناشی نمی شوند . اگر هدف شما واقعا توسعه ذهنیت تان قبل از مذاکره باشد . باید آگاهانه تصمیم بگیرید که رویکرد خود را تغییر دهید . و کاملا به انجام آن متعهد باشید .

مرحله دوم : تصمیم خود را متمرکز کنید

وقتی تصمیم گرفتید که می خواهید ذهنیت خود را توسعه دهید ، قدم بعدی تمرکز بر این تصمیم و عزم شماست . این طور نباشد که بگویید شاید من باید سعی کنم از یکی از مواردی که تا به حال زیاد شنیده ام استفاده کنم . در عوض باید این گونه بگویید که من مذاکره را با توجه به تاکتیک های مشخص پیش می برم ( تاکتیک همدلی – برچسب زدن – تکنیک آینه ) تا طرف مقابل مجاب شود .

همه این ها تنظیم یک برنامه خاص و اطمینان از اجرای آن را می طلبد . فراموش نکنیم که افکار ارزان هستند و اقدامات گران …

مرحله سوم : بدانید که ممکن است اشتباه کنید

حتی اگر واقعا مصمم باشید یک زبان خارجی یاد بگیرید و یا سیگار را ترک کنید ، باید این را دانست که این امر سریع اتفاق نمی افتد .

همان طور که شروع به توسعه ذهنیت خود قبل از مذاکره می کنید ، لازم است که بدون توجه به هر چیزی ، مرتکب اشتباه شوید . به این فکر کنید که یک ورزشکار چند بار یک توپ را خراب می کند تا یک ضربه را تبدیل به گل کند. چند پاس ناقص ، چند آزمایش نافرجام برای یک دانشمند ، چند سخنرانی بد برای یک سخنران ، چند باخت در پرونده ها برای یک وکیل …

شما در حال تکامل هستید ، هیچ کس در هر مورد جدیدی از ابتدا خبره نیست .

مرحله چهارم : بدانید که باید بارها و بارها تکرار کنید

شاید شما باید اشتباه کنید تا بتوانید بهتر شوید ، اما قرار نیست همواره اشتباه کنید مگر این که تکرارهای لازم را انجام دهید .

دانشمندان علوم رفتاری می گویند شما قبل از این که یک رفتار را به یک عادت تبدیل کنید به چیزی حدود ۶۶ بار تکرار نیاز دارید !

بنابراین ، پس از تصمیم قاطع برای تغییر روش ، ترسیم اهداف خاص و درک این که در این روند اشتباه خواهید کرد ، وقت آن است که به دنبال فرصت هایی برای تکرار خود باشید .

برای تمرین رویکرد جدید خود لازم نیست صبر کنید تا پشت میز مذاکره باشید . بلکه به دنبال فرصت هایی باشید تا بتوانید با طرز فکر جدیدتان خود را به یک موقعیت نزدیک و آن را امتحان کنید .

شاید در ابتدا خیلی چیز های در هنگام امتحان موقعیت جدید در تعادل نباشد .

سفارش یک قهوه یا غذا ، صحبت با مکانیک برای تعمیر خودرو خودتان ، صحبت با معلم فرزندتان ، صحبت با فروشنده برای خرید آن چه در خانه نیاز دارید و … همه این ها سناریوهای کم مخاطره ای هستند که برای توسعه ذهنیت و تقویت مهارت های مذاکره خود می توانید استفاده کنید .

به این ترتیب وقتی در مذاکرات با سطح و فشار بالاتر قرار گرفتید ، آمادگی آن را دارید که عضلات ذهنی تان را برای دستیابی به نتیجه مورد نظر در حالت آماده باش قرار داده و بهترین استفاده را ببرید . بدون سردرگمی و تشویش

حالا که این چهار مرحله را یادگرفتید و ذهنیت درستی برای روند قرار گرفتن پشت میز مذاکره پیدا کردید ، وقت آن رسیده که سطح خودتان را بالا ببرید و درک کنید که چرا بهترین توافق ها بر اساس مصالحه ساخته نشده اند !

2 پاسخ به “چگونه ذهنیت خود را قبل از مذاکره توسعه دهیم ؟”

  1. مطلب شما بسیار عالی، خلاصه شده اما خب اصل مطلب به نظر من بیان شده بود، ممنون میشم از شما اگر تمریناتی هم در این رابطه بگذارید.

    1. ممنون از لطف تون
      حتما در آینده نزدیک در این رابطه تمرین ها و تکنیک هایی را ارائه میدم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *